مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • همپاي صاعقه   
 • 1391-06-20 8:33:44  
 • تعداد بازدید : 5   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • همپای صاعقه

   

  نویسنده: حسین بهزاد
  نویسنده: گل‌علی بابایی
  ناشر: سوره مهر
  موضوع كتاب: تاریخ
  نوبت چاپ: شانزدهم
  تاریخ چاپ: ۱۳۸۹
  شمارگان: ۲۵۰۰ نسخه
  تعداد صفحه: ۹۱۲ صفحه

  شابك:

  ۹۷۸-۹۶۴-۵۰۶-۷۵۳-۱

  همپای صاعقه

  مستند جنگ به شیوه متوسلیان

  «همپای صاعقه» چند مشخصه بارز دارد. اول آنكه در لیست همكاران این پروژه نام دو شهید هنوز باقی است. یكی شهید سعید جان‌بزرگی كه عكس‌ها و خدمات لابراتواری كتاب را در دست داشته و دیگری شهید سعید سلیمانی است كه مدیریت طرح و نظارت پروژه را به عهده داشته است! دیگر اینكه در تحقیقات این كتاب، كار فشرده و حجیمی صورت گرفته كه یك قلمش گردآوری، دسته‌بندی، استماع، پیاده‌كردن و فیش برداری پنج هزار و سیصد دقیقه نوار صوتی و مكالمات بیسیم، جلسات و مشروح مذاكرات رده‌های عملیاتی بوده است.

  «همپای صاعقه» كارنامه‌ای تاریخی و مستند از شكل‌گیری لشكر 27 محمد رسول الله(ص) است. روایتی از یك مقطع زمانی شش ماهه از جنگ تحمیلی. از ابتدای دی ماه 1360 تا اواخر تیر ماه گرم سال 61. موضوع اصلی كتاب شرح مستند مراحل آغازین تاسیس تیپ نظامی محمد رسول الله است و نقش این تیپ را در دو عملیات بزرگ فتح‌المبین، بیت‌المقدس و لبنان بیان می‌كند.
  نویسندگان كتاب كه خود از رزمندگان لشگر بیست و هفتم محمد رسول الله (ص) بوده و هستند بی آنكه خود به روایت ماجرا بپردازند، از زبان و بیان فرماندهان مفقود و شهید تیپ به روایتگری قصه‌ی جنگ پرداخته‌اند. بهزاد و ‌بابایی در یك تلاش مشترك چهار ساله نخستین كتاب از مجموعه پژوهشی ـ تاریخی خود، با عنوان اصلی «حماسه 27»  را به بازشناسی دوران فرماندهی زنده‌یاد حاج احمد متوسلیان اختصاص داده‌اند. فارغ از وجود مصاحبه و ثبت خاطرات كم‌تر شنیده شده‌ی رزمندگان، متن مكالمات رودروی فرماندهان و خواندن متن مكالمه شهید همت با حاج احمد متوسلیان، متن مذاكرات و تماس‌های مخابراتی و بیسیم كه جذابیت درخوری برای مخاطب رقم زده است. متن روایی و داستانی كتاب و كنار هم قرار گرفتن اسناد در دل حوادث، مخاطب را مشتاقانه به صفحات بعد راهنمایی می‌كند. «همپای صاعقه» در 14 فصل غیر از موارد پیش‌گفته اسناد و عكس‌هایی را هم به ضمیمه خود دارد.
  «كمیته تدوین و انتشار حماسه 27» عنوان مجموعه‌ای در دل لشگر بیست و هفت محمد رسول الله (ص) است كه قرار گذاشته بودند كل كارنامه عملیاتی لشگرشان را در 8 جلد تدوین و منتشر كنند. جلد اول این مجموعه عظیم همین كتاب «همپای صاعقه» است. جلد دوم «ضربت متقابل» نام گرفت كه چند ماه بعد از جلد یك منتشر شد. اما جلد سوم  كه «زمین‌های مسلح» باشد هنوز روانه كتابفروشی‌ها نشده است. مابقی كارها هم در مراحل تحقیق و گردآوری مدارك است.

  «همپای صاعقه» چند مشخصه بارز دارد. اول آنكه در لیست همكاران این پروژه نام دو شهید هنوز درج است. یكی شهید سعید جان‌بزرگی كه عكس‌ها و خدمات لابراتواری كتاب را در دست داشته و دیگری شهید سعید سلیمانی است كه مدیریت طرح و نظارت پروژه را به عهده داشته است! دیگر اینكه در تحقیقات این كتاب، كار فشرده و حجیمی صورت گرفته كه یك قلمش گردآوری، دسته‌بندی، استماع، پیاده‌كردن و فیش برداری پنج هزار و سیصد دقیقه نوار صوتی و مكالمات بیسیم و جلسات و مذاكرات رده‌های مختلف عملیاتی بوده است.

  محققان كتاب در پیشگفتار، كل محتوا را در پنچ محور خلاصه كرده‌اند:
  1. نگاهی گذرا به حوادث و اتفاقات ایران در یك سال اول جنگ تحمیلی
  2. تغییر استراتژی دفاعی قوای انقلاب و اتخاذ تاكتیكها و تجدید سازمان رزم مدافعان میهن اسلامی در پایان سال نخست جنگ تحمیلی
  3. عملیات كوهستانی تیپ محمد رسول الله (ص) در كردستان
  4. چگونگی تشكیل تیپ 27 محمد رسول الله (ص) در بهمن 1360
  5. بازنگری تفصیلی عملكرد تیپ 27 از بدو تاسیس، شركت در عملیات بزرگ فتح المبین و پیكار پیروزمند الی بیت المقدس تا اعزام قوای محمد رسول الله (ص) به سوریه و بازگشت آن به تهران در تابستان سال 1361.

  چاپ اول كتاب همپای صاعقه در آذر ماه 1379  توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد و سال بعد در ششمین دوره جشنواره انتخاب بهترین كتاب سال دفاع مقدس (بهمن 1380) به عنوان اثر برگزیده ششمین جشنواره انتخاب بهترین كتاب دفاع مقدس در رشته پژوهش انتخاب گردید. با توجه به نظرات و استقبال علاقه‌مندان آثار مستند - پژوهشی تاریخ دفاع مقدس از كتاب «همپای صاعقه»، گلعلی بابایی و حسین بهزاد محققان و دیگر تنظیم‌كنندگان كتاب، در سال 1385 محتوای آن را مورد بازنگری، بازپیرایی و در مواردی بازنویسی قرار داده و ویراست دوم كتاب در تابستان 1386 روانه بازار نشر شد.

  حضرت آیت الله خامنه‌ای پس از مطالعه ویراست دوم این كتاب در سال 1386 در تقریظی كه بر این كتاب نوشته‌اند آن را منبع غنی و ارزشمندی برای استخراج ده‌ها كتاب در گونه زندگینامه و فیلمنامه دانستند. و از كتابی كه شب‌هایی از آبان و آذر هشتاد و شش (مثل خیلی از كتاب‌های مطالعه شده پیش از خواب) مطالعه كرده بودند تجلیل كردند. هم اكنون چاپ هجدهم كتاب در دست چاپ است.

   
   
 • مطالب مرتبط
 • نوجوانان با وجوه عاطفي و معنوي امام خميني (ره) آشنا مي‌شوند
  جاده جنگ عنوان رماني پنج جلدي است به قلم منصور انوري كه به واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و فعاليت‌ مبارزاتي گروه‌هاي اسلامي مي پردازد
  روزشمار تاريخ معاصر ايران به جلد پنجم رسيد
  كتاب «دموع و دما» مجموعه ‌اي از نوحه ‌هاي حسيني به زبان عربي
  كتاب «رهيافتي بر تربيت علمي» با معيار قرآن منتشر شد
  ارائه تقريظات جديد رهبرانقلاب در يك كتاب
  كتاب «اجتهاد و نوآوري فكري از ديدگاه آيت‌الله خامنه‌اي» به چاپ دوم رسيد
  رمان «دوازدهم» با موضوع امام زمان (عج) منتشر شد
  انتشار تازه‌ترين آثار آيت‌الله جوادي آملي
  كتاب «فلسفه گفتن مرگ بر آمريكا در قرآن» منتشر شد
  كتاب پاسخ به شبهات مهدويت منتشر شد
  چاپ روايت سوم از كتاب عهد عقيق توسط مؤسسه هنر و ادبيات هلال
  تمدن اسلامي در قرن چهارم هجري
  ترجمه موضوعي قرآن كمك به معرفي صحيح اسلام است/ چاپ دوم «از خدا بپرس» ويژه مخاطبان انگليسي‌زبان است
  اعلام قرآن
  رونمايي از 9 تاليف جديد سازمان دارالقرآن الكريم
  «لشكر خوبان» روايت خوب و نگارش بسيار ممتازى دارد
  «مفاتيح‌ الحيات» به چاپ يكصد و سي و نهم رسيد
  چاپ سوم «پوشش اسلامي» توسط سوره مهر
  نرم‌افزار كتاب‌هاي شهيد مطهري ويژه تلفن همراه توليد شد  
   
 • فایلهای مرتبط
 • فایل
  عنوان
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :