مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • رمان شهيدان مهدي و حميد باكري به ناشر سپرده شد  
 • 1391-06-25 11:4:45  
 • تعداد بازدید : 27   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • رمان شهیدان مهدی و حمید باکری به ناشر سپرده شد

  خبرگزاری فارس: نصرت‌الله محمودزاده رمان «میان جنگ و زندگی» را برای انتشار به بنیاد ادبیات داستانی سپرد.

   به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، نصرت‌الله محمودزاده از توافق با بنیاد ادبیات داستانی برای انتشار رمان «میان جنگ و زندگی‌» خبر داد و گفت: بخش پژوهش این رمان که با محوریت زندگی و مبارزات شهیدان مهدی و حمید باکری نوشته شده است در دو مرحله انجام شد.

  وی ادامه داد: وقتی داشتم کتاب «بستر آرام هور» را درباره شهید علی هاشمی می‌نوشتم، ‌در ماجرای شناسایی عملیات خیبر دو تا از دوستان شهید هاشمی مامور می‌شوند به محور عملیاتی که فرمانده آن شهید حمید باکری بوده است بروند.  آن زمان با همسر شهید باکری یک مصاحبه‌ای داشتم و این مانده بود که در جای مناسبی از این سوژه استفاده بکنم. آن را آن زمان دنبال کردم اما در کتاب بستر آرام هور بحثی از ماجرای حمید باکری نیامد. زمینه این کار از آن‌جا شروع شده بود. تا این که سال 87 طرحی به ذهنم آمد که احساس کردم که خمیر مایه اصلی‌اش می‌تواند همین ماجرای حمید باکری باشد.

  محمودزاده ادامه داد: برای این کار شروع کردم به تحقیقات و با چند نفر از بچه‌های لشکر و آرشیوهایی که از شهید بود و دوستان دیگری که راجع به شهید اطلاعاتی داشتند همراه با خانواده‌اش شروع کردم به تحقیقات به نوعی که مهدی باکری هم در این رمان نقش خیلی خوبی پیدا می‌کند و نهایتا تحقیقات من تا سال 89 تمام شد. 

  * افکاری درباره دغدغده‌ شهدا در هنگام شهادت

  نویسنده کتاب «شبهای قدر کربلای 5» خاطرنشان کرد: برایم مهم این این بود که به این که شهدا چطور به مرحله‌ شهادت می‌رسند نگاهی داشته باشم یا این که چرا مهدی باکری به نیاوردن جسد برادرش اهمیت نداشت در برابر پاسخ‌گویی به مردم و خانواده‌ لشکر عاشورا یا این که یک شهید تا آخرین مرحله‌ چه مسائلی را در فکرش دنبال می‌کند؟

  * اگر فکر شهدا را توسعه می‌دادیم موفق‌تر بودیم

  محمودزاده همچنین گفت: ما در طی سال‌های گذشته به این مسئله برعکس پرداختیم یعنی اگر به جای این همه تشییع جنازه‌ها می آمدند اگر فکر شهدا را توسعه می‌دادیم شاید امروز موفق‌تر بودیم دغدغه‌ من همین‌ها بوده است. متاسفانه ما روی اصل قضیه شهدا کم‌تر کار می‌کنیم.

  نویسنده کتاب «حماسه هویزه» در ادامه سخنان خود افزود: سال 89 یک مقدار مطالعات بیش‌تری کردم روی فلسفه‌ ملاصدرا، روی مسائل فکری بیش‌تر کار کردم و مشورت‌هایی گرفتم از کسانی که در این فن وارد بودند.

  نویسنده کتاب «اشک‌های سورن» درباره زمان نگارش و تدوین کتاب گفت: تدوین کتاب هم در دو مقطع انجام شد. سال 90که شروع کردم به تدوین کتاب و کتاب را تمام کردم. چندتا از دوستان صاحب‌نظر که در این باره می‌توانستند نظر بدهند، کسانی که از لشکر عاشورا بودند خواندند. به خانواده‌  شهید باکری هم دادم خواندند. با توجه نظرات این‌ها دوباره اطلاعات کتاب بازبینی شد. الحمدالله به جایی رسید که الان داده‌ام به انتشارات که چاپ شود.

  * دفاع مقدس به ما یاد داد هم بجنگیم هم زندگی کنیم

  وی درباره وجه تسمیه کتاب گفت: جنگ فرصتی بود که ما باید یاد می‌گرفتیم که هم زندگی کنیم هم بجنگیم. فرمول این دوتا را خیلی‌ها متاسفانه درنیاورده بودند و اگر در می‌آوردند امروز مشکلات خانوادگی خانواده‌های شهدا این قدر نبود. «میان جنگ و زندگی» مسئله روز جامعه است. کوتاهی‌هایی که ما کردیم و کوتاهی‌هایی که خود آن‌ها کرده‌اند همیشه گردن دیگران نیندازیم. به یک همسر شهید باید این را یاد داد که خودت هم باید در این قضیه کار می‌کردی باید قبول می‌کردی که همسر شهید شدی پس باید این مسائل را هم با خودت تحمل می‌کردی و سختی‌هایش را طی می‌کردی و یک فرزند شهید حتی و یک جامعه‌ای که 200هزارتا شهید را قبول می‌کند. که بعد از آن آمادگی‌اش را دارد یا نه. همه‌ این‌ها زمانی حل می‌شود که دغدغه‌های فکری این‌ها را یک مقدار بتوانیم شخم بزنیم. نه ظاهرقضیه که با چند شعار.

  * در زندگی‌نامه‌ها نباید افکار خود را به نام شهدا غالب کنیم

  نویسنده «شب‌های قدر کربلای پنج» اظهار داشت: این تحقیقات  برای من خیلی نتیجه داشت و فکر مرا مشغول کرد می‌‌خواستم نتیجه‌ای بگیرم که راضی بشوم به این که یک کار جدیدی را ارائه دهم. چون این کارم خیلی متفاوت است با کارهای قبلی که انجام داده‌ام آن‌جا وقتی شهید بروجردی را دارم کار می‌کنم نمی‌توانم افکار شهدای دیگر را به ایشان منتصب کنم.

  وی ادامه داد: در زندگی‌نامه داستانی باید مراقب باشم که افکار خودم را به نام شهید در جامعه غالب نکنم به همین خاطر بعد پنج- شش تا زندگی‌نامه داستانی احساس کردم این‌ها را باید بریزم بیرون از درون خودم و الان احساس می‌کنم تخلیه شدم. نیروی جدیدی گرفتم برای این که بعدا که دارم روی دیگران کار می‌کنم دست‌آوردهای خودم را تبدیل به رمان و کتاب‌های دیگر بکنم. حاصل پنج‌-شش زندگی‌نامه داستانی است که از خرازی، علم‌الهدی، بروجردی، رضوی نوشتم این کتاب زد بیرون.

  محمودزاده خاطرنشان کرد: داشته‌های از جنگ و برداشت‌های بعد از جنگ خیلی مشهود است الان که دارم روی بروجردی و شهید حسن باقری کار می‌کنم باز احساس می‌کنم اندوخته‌های جدیدی را برای خودم اضافه می‌کنم که بعدا تبدیل به یک یا چندین کتاب خواهد شد. این موضوع خیلی مهمی است که یک نویسنده یا محقق چیزی که به دست می‌آورد را در ذهن‌ش ذخیره کند و در جای خود استفاده کند. کسی فکر نمی‌کرد که من در سال 69 به نگاهی درباره باکری برسم که بعداً بر اساس آن یک رمان بنویسم.

   
   
 • مطالب مرتبط
 • نوجوانان با وجوه عاطفي و معنوي امام خميني (ره) آشنا مي‌شوند
  كتاب «دموع و دما» مجموعه ‌اي از نوحه ‌هاي حسيني به زبان عربي
  كتاب «رهيافتي بر تربيت علمي» با معيار قرآن منتشر شد
  ارائه تقريظات جديد رهبرانقلاب در يك كتاب
  كتاب «اجتهاد و نوآوري فكري از ديدگاه آيت‌الله خامنه‌اي» به چاپ دوم رسيد
  رمان «دوازدهم» با موضوع امام زمان (عج) منتشر شد
  انتشار تازه‌ترين آثار آيت‌الله جوادي آملي
  كتاب «فلسفه گفتن مرگ بر آمريكا در قرآن» منتشر شد
  چاپ روايت سوم از كتاب عهد عقيق توسط مؤسسه هنر و ادبيات هلال
  تمدن اسلامي در قرن چهارم هجري
  ترجمه موضوعي قرآن كمك به معرفي صحيح اسلام است/ چاپ دوم «از خدا بپرس» ويژه مخاطبان انگليسي‌زبان است
  اعلام قرآن
  «مفاتيح‌ الحيات» به چاپ يكصد و سي و نهم رسيد
  چاپ سوم «پوشش اسلامي» توسط سوره مهر
  نرم‌افزار كتاب‌هاي شهيد مطهري ويژه تلفن همراه توليد شد
  نرم‌افزار «پيشوايان گمراهي» در نقد عرفان‌هاي كاذب توليد شد
  كتاب «قضاوت‌هاي امير مومنان(ع)» به فارسي ترجمه شد
  "شرح اصول كافي"منتشر شد/ اشكال و پاسخ در احاديث
  تاليف دو كتاب جديد مرتبط با زندگاني پيامبر اكرم (ص)
  ا انتشار انسان و سرنوشت شهيد مطهري به زبان آلماني  
   
 • فایلهای مرتبط
 • فایل
  عنوان
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :