مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • تصاوير از چگونگي انتقال فرهنگ شيعي مي‌گويند  
 • 1391-10-17 9:12:46  
 • تعداد بازدید : 5   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • تصاویر از چگونگی انتقال فرهنگ شیعی می‌گویند

  موسسه شیعه‌شناسی به منظور بررسی چگونگی نحوه انتقال فرهنگ شیعی از نسلی به نسل دیگر کتاب مصور «جامعه‌‌پذیری دینی به روایت تصویر» را تهیه کرده است.

  حجت‌الاسلام احمد بهشتی معاون پژوهشی موسسه شیعه‌شناسی درگفت‌وگو با خبرنگار مهر، از آماده‌سازی کتاب «جامعه‌‌پذیری دینی به روایت تصویر» خبر داد و گفت: این موسسه رویکردی جامعه‌شناسانه دارد و این کتاب نیز در همین راستا می‌کوشد مطالعه‌ای مصور از وضع شیعیان ایران امروز که اکثریت جمعیت آن را نیز تشکیل می‌دهند ارایه کند.

  وی افزود: این تصاویر گویای این مطلبند که فرهنگ دینی چگونه از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود و مظهر و نمودهای دینداری در جامعه چگونه‌اند. به این منظور نهادهای اجتماعی متکفل فرهنگ شناسایی شده، کارکرد آن‌ها در فصل‌های جداگانه با استفاده از تصاویر روایت شده‌اند. خانواده، انجمن‌های دینی، گروه‌های همسالان، محیط‌های کاری و آموزشی و حتی استادیوم‌های ورزشی نهادهایی هستند که در انتقال مفاهیم دینی و به طور کلی فرهنگ دخیلند.

  وی عکاسی درباره موضوعات خاص به ویژه مسایل دینی را از جمله حوزه‌های کمتر شناخته شده برای عکاسان دانست و گفت: تمایل داریم این موضوع را درباره سایر کشورها نیز بررسی کنیم، اما متاسفانه برای تهیه این عکس‌ها در ایران نیز دشواری زیادی را متحمل شدیم.

  بهشتی ادامه داد: معمولا عکاسان درباره تهیه کردن عکس با ایده‌های خاص مانند نحوه انتقال فرهنگ دینی چندان کار نکرده‌اند و با این موضوعات آشنایی زیادی ندارند. بیشتر عکاسان به جنبه‌های بصری وقایع توجه دارند نه مفاهیم آنها.

  وی افزود: مدت‌ها طول کشید تا این ایده را به عکاس منتقل کنیم که باید درباره نحوه ترویج فرهنگ شیعی و تنوع این فرهنگ در مناطق مختلف عکس تهیه کند.

  بهشتی همچنین از تهیه ویژه‌نامه‌هایی درباره شیعیان برخی کشورها از جمله هند، آذریایجان، ترکیه و لبنان از سوی موسسه شیعه‌شناسی خبر داد و گفت: این ویژه‌نامه‌ها طی مصاحبه با عالمان شیعی و شیعیان آن کشور وضعیت و مشکلات آنان را بیان می‌کند. قصد داریم این ویژه‌نامه‌ها را درباره سایر کشورهایی نیز که جمعیت شیعی دارند مانند پاکستان، افغانستان، نیجریه و تانزانیا منتشر کنیم.

   

   
   
 • فایلهای مرتبط
 • فایل
  عنوان
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :