مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • تقدير از "پسر ايران" و "حافظ هفت" در پنجمين جايزه جلال  
 • 1391-09-07 10:49:58  
 • تعداد بازدید : 7   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • تقدير از "پسر ايران" و "حافظ هفت" در پنجمين جايزه جلال

  پنجمين دوره جايزه ادبي جلال چهارشنبه يك آذر در حالي به كار خود پايان داد كه در دو بخش از بخش هاي سه گانه آن، دو كتاب منتشر شده توسط سوره مهر حوزه هنري مورد تقدير قرار گرفت.

  به گزارش روابط عمومي سازمان تبليغات اسلامي: در مراسم پاياني جايزه‌ي جلال كه در پژوهشگاه فرهنگ و هنر معماري جهاد دانشگاهي برگزار شد، سيدمحمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به اين كه اين جايزه تكريم و تجليل جلال است، گفت: جايزه جلال همچنين مروري بر كارنامه داستان، مستندنگاري، نقد ادبي و تاريخ‌نگاري كشور است.

  حسيني اظهار داشت: در سال گذشته كتاب «جاده‌ي جنگ» برگزيده شد و امسال ما برگزيده‌اي نداشتيم، البته محدوديت براي اعلام برگزيده نبود و تا روز آخر خبر نداشتيم كه چه كتابي برگزيده مي‌شود چرا كه داوران در اين زمينه تصميم مي گيرند.

  او درباره جايگاه ادبي جلال آل‌احمد نيز گفت: جلال هم جلالت قلم را داشت و هم صلابت انديشه. او تاثيرگذار بود و بر چندين نسل تاثير گذاشت. او فردي دردمند و درد آشنا بود، صداقت و صراحت داشت، اهل معامله و مداهنه نبود و به راحتي سخن خودش را بيان مي‌كرد. در دسته‌جات و باندها وارد نمي‌شد و هر لحظه كه متوجه مي‌شد عده‌اي در كج‌راهه قرار دارند مسيرش را تغيير مي‌داد.

  حسيني ادامه داد: به دليل اهل ذوق بودن و صداقت، سادگي كلام، جلال فردي دوست داشتني بود و اگر سفرهايي به غرب داشت، مفتون افسون‌گري‌هاي غرب نشد. به فرهنگ ايراني خودش دلبستگي داشت و به مردم خودش عشق مي‌ورزيد و «خسي در ميقات»، «غرب‌زدگي» و «در خدمت و خيانت روشنفكران» حُسن‌ختام كارنامه او بود.

  تا به حال رماني نداشته ايم كه جهاني شود

  مجتبي رحماندوست، عضو هيات علمي جايزه‌ي جلال نيز طي سخناني درباره جايگاه ادبي جلال گفت: من سال ششم دبيرستان «خسي در ميقات» جلال را خواندم و تاثيرگذاري او بر من ماندگار شده است. جلال نثر و سبكي دلنشين داشت و آدم گاه شك مي‌كند كه داستان‌هاي او گزارش و روايت‌اند يا داستان. براي او سبك مايه‌ي تفاخر نبود و سبك تقليدي را افتخار نمي‌دانست و نزديك‌ترين زبان به كلام عادي را براي نگارش برگزيد. او كلامي بي‌پيرايه داشت كه روش مردمي بودن او هم هست و اين موضوعاتي نيست كه فقط براي دوره او اهميت داشته باشد و هميشه موثر است.

  اين نماينده مجلس شوراي اسلامي ديگر ويژگي جلال آل احمد را سفرنامه‌نويسي و نگارش، گزارش و تحليل عنوان كرد و افزود:ما به جلال، جلال آل‌احمد مي‌گوييم، در حاليكه حق سيادت او را ناديده مي‌گيريم. او پيش امام (ره) مي‌رود و امام براي نگارش كتاب «غرب‌زدگي» به او پول مي‌دهد كه جلال پول را به شمس مي‌دهد، شمس با آن خانه‌اي مي‌خرد و هميشه شمس مي‌گفت من اين خانه را از امام (ره) دارم.

  رحماندوست گفت: جلال از تغيير ايدئولوژي هراس نداشت و از حزب توده به «خسي در ميقات» رسيد و به خانه پدري و معنويتش بازگشت. او نويسنده‌اي وطني است، خالص و جنس داخلي كه اگر بتوانيم چنين سنتي را ايجاد كنيم و پا جاي پا او بگذاريم، خوب است.

  رحماندوست همچنين با انتقاد از اين كه رماني مطرح در كشور نداريم، گفت:‌ ما در عرصه‌ي رمان در كشور عقب هستيم. نه در قبل و نه بعد از انقلاب، رماني نداشته‌ايم كه جهاني شود. برخي مجموعه داستان‌هاي ايراني ترجمه شده‌اند، اما ما هنوز در كشور فرهيخته و اهل قلمي نداريم كه رماني شناخته شده در جهان نوشته باشد. بايد هزار رمان بنويسيم كه 100 رمان آن خوانده شود، 10 رمان آن ترجمه شود و يكي در سطح جهان مطرح شود.

  جايزه جلال، تجليل از پديدآورندگان آثار فاخر است

  همچنين علي اسماعيلي سرپرست معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به جايزه‌ي جلال گفت: انتخاب يك اثر برگزيده و شايسته تقدير از بين اين آثار كه در سال منتشر مي‌شود، كار بزرگي است.

  وي ادامه داد: داوران ساعت‌ها وقت صرف مي‌كنند كه نتيجه‌اش مي‌شود جلسه‌ي امروز. جايزه ادبي جلال مصوبه شوراي انقلاب فرهنگي است و يكي از مهم‌ترين جايزه‌هاي ادبي و كوششي براي حفظ اسم جلال است.

  اسماعيلي درباره انتخاب نام جلال براي اين جايزه، گفت: مسائل مهمي در اين موضوع دخيل است كه من به بحث بصيرت اشاره مي‌كنم كه امروز مقام معظم رهبري هم بر روي اين موضوع تاكيد دارند.

  از بين گفتمان‌هاي مختلف، جلال با بصيرت خودش مغلوب اين گفتمان‌ها نمي‌شود و برگزاري اين جايزه جايگاه ادبيات ملي و ادبي ما را اعتلا مي‌دهد و همچنين اين جايزه تجليل از زحمات پديدآوردگاني است كه آثار برگزيده و فاخر منتشر مي‌كنند و اين جايزه همچنين تكريم علم، دانش و ادب است.

  وي جايزه جلال را فرصتي براي جوانان دانست تا با وي و زندگي اش آشنا شوند و يكي از اهداف اصلي برگزاري جايزه جلال را سرعت بخشيدن به حركت‌هاي ادبي در كشور عنوان كرد.

  سرپرست معاونت فرهنگي وزارت ارشاد همچنين صداقت، شهامت، تيزبيني و مردمي بودن را از ويژگي‌هاي جلال آل‌احمد دانست و گفت: بر اساس گفته روانشناسان، 85 درصد شخصيت‌ها تاثيرپذيرند و 15 درصد تاثيرگذار. اما جلال شخصيتي تاثيرگذار داشت و يكي از تاثيرگذارترين شخصيت‌هاي ادبيات معاصر ايران بود. فراز و فرودهاي زندگي او نشان از شخصيت آزاده او دارد.

  اسماعيلي با بيان اين كه در كشور ما همه مسئولان به ايجاد تحولات خصوصا در حوزه ادبيات اعتقاد دارند ، خاطرنشان كرد: داشتن اين روحيه سبب مي‌شود بركات ويژه‌اي در جامعه ما ايجاد شود.

  كوفايي ادبيات ما نيز زماني است كه شعار رييس‌جمهور عملي شود و ما بدانيم در همه حوزه‌ها توليد فكر داريم و مي‌توانيم پيام انقلاب را به همه جا گسترش دهيم و اين هنگامي محقق مي‌شود كه ما به ذوق نويسندگان‌مان ايمان داشته باشيم.

  نور الدين پسر ايران و حافظ هفت شايسته تقدير اعلام شدند

  در ادامه‌ي اين مراسم، مجيد حميدزاده دبير علمي جايزه‌ي جلال با ارائه گزارشي از اين جايزه گفت: ساختار جايزه جلال به اين صورت است كه در راس آن هيات امنا قرار دارد كه اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي هستند و رييس آن وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي است و بعد اعضاي هيات علمي به تاييد دبير قرار دارند و گروه‌هاي داوري زير نظر اين هيات داوري تشكيل مي‌شوند.

  او با اشاره به آمار كتاب‌هاي رسيده به دبيرخانه جايزه‌ي جلال در اين دوره از برگزاري جايزه اظهار كرد: امسال 4702 اثر به دبيرخانه رسيد كه 1601 كتاب آن در حوزه‌ي داستان، 1020 اثر در حوزه‌ي نقد، 1221 اثر تاريخ‌نگاري و 808 كتاب در حوزه مستندنگاري نوشته شده بود كه به نسبت دوره‌هاي قبل اگر بخواهيم در نظر بگيريم، در دوره اول سه هزار و 750 اثر را داشتيم كه متعلق به دو سال 85 و 86 بود. در دوره‌ي دوم 1850، در دور سوم دو هزار و 970 و در دوره چهارم چهار هزار و 850 اثر به دبيرخانه رسيده بود و اين دوره ما كاهش 152 اثري را شاهد بوديم، البته ما فكر نمي‌كرديم كه با وضعيت كاغذ كه اكنون ناشران با آن مواجه هستند اين ميزان كم كاهش را شاهد باشيم.

  حميدزاده درباره‌ي امتيازهايي كه به كتاب‌هاي برگزيده و شايسته تقدير تعلق مي‌گيرد نيز، گفت: اگر كتابي بالاي 90 امتياز دريافت كند، برگزيده و اگر بين 80 تا 90 امتياز دريافت كند شايسته تقدير است. جايزه اثر برگزيده 110 سكه طلا، جايزه اثر شايسته تقدير هم 25 سكه است و ما جايزه 50 سكه‌اي نداريم. جايزه 50 سكه‌اي متعلق به جايزه كتاب سال است.

  او درباره كتاب‌هاي برتر در اين دوره گفت: در حوزه تاريخ‌نگاري، اثري انتخاب نشد. در حوزه ادبيات داستاني، كتاب «حافظ هفت» نوشته‌ي اكبر صحرايي شايسته تقدير و در حوزه نقد ادبي كتاب «عقل سرخ» و «مولوي و اسرارش» شايسته تقدير اعلام شدند و در حوزه مستندنگاري،‌ «نورالدين پسر ايران» و «شرح اسم» به عنوان برگزيده معرفي شدند.


  در پايان اين مراسم از نويسندگان كتاب‌هاي شايسته تقدير در پنجمين جايزه ادبي جلال تقدير شد كه به شرح ذيل است:

  كتاب «حافظ هفت» نوشته اكبر صحرايي در بخش داستان به عنوان اثر شايسته تقدير شناخته شد.

  در بخش نقد ادبي، دو كتاب «مولوي و اسرار خاموشي» نوشته علي محمدي آسيابادي و «عقل سرخ» تأليف تقي پورنامداريان به عنوان آثار شايسته تقدير و به شكل مشترك معرفي شدند.

  همچنين در گروه مستندنگاري، كتاب «شرح اسم» تأليف سيدهدايت‌الله بهبودي در بخش زندگي‌نامه‌هاي غيرداستاني و در بخش خاطره‌نگاري كتاب «نورالدين پسر ايران» تأليف معصومه سپهري به شكل مشترك به عنوان آثار شايسته تقدير شناخته شدند.

   
   
 • مطالب مرتبط
 • ويژه نامه " بهار قرآن "
  انتشار لوح فشرده آثار آيت الله حسن زاده آملي
  انتشار مجموعه ۱۰ جلدي «سبك زندگي قرآني» با تنوع موضوعي
  نوجوانان با وجوه عاطفي و معنوي امام خميني (ره) آشنا مي‌شوند
  جاده جنگ عنوان رماني پنج جلدي است به قلم منصور انوري كه به واقعه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و فعاليت‌ مبارزاتي گروه‌هاي اسلامي مي پردازد
  روزشمار تاريخ معاصر ايران به جلد پنجم رسيد
  كتاب «دموع و دما» مجموعه ‌اي از نوحه ‌هاي حسيني به زبان عربي
  كتاب «رهيافتي بر تربيت علمي» با معيار قرآن منتشر شد
  ارائه تقريظات جديد رهبرانقلاب در يك كتاب
  كتاب «اجتهاد و نوآوري فكري از ديدگاه آيت‌الله خامنه‌اي» به چاپ دوم رسيد
  رمان «دوازدهم» با موضوع امام زمان (عج) منتشر شد
  انتشار تازه‌ترين آثار آيت‌الله جوادي آملي
  كتاب «فلسفه گفتن مرگ بر آمريكا در قرآن» منتشر شد
  نگاه اسلام بر جامعه اقتصادي يك نگاه جدي بوده است
  كتاب «حضرت بقيةالله» آيت‌الله شجاعي به چاپ چهارم رسيد
  سوره مهر چاپ هفتم «جنگ دوست داشتني » را منتشر مي‌كند
  كتاب پاسخ به شبهات مهدويت منتشر شد
  چاپ روايت سوم از كتاب عهد عقيق توسط مؤسسه هنر و ادبيات هلال
  تمدن اسلامي در قرن چهارم هجري
  كتاب «شهيد صدر، پدر اقتصاد اسلامي» منتشر مي‌شود  
   
 • فایلهای مرتبط
 • فایل
  عنوان
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :