مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • چرا «مسلم» هنگام رسيدن به كوفه در خانه «مختار» ساكن شد  
 • 1392-05-23 12:56:40  
 • تعداد بازدید : 9   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • پرسش و پاسخ دینی به مناسبت 5 شوال

  چرا «مسلم» هنگام رسیدن به کوفه در خانه «مختار» ساکن شد

  «مختار بن ابی‌عبید ثقفی» داماد نعمان بن بشیر حاکم وقت کوفه بود و مسلم به خوبی می‌دانست تا زمانی که در خانه مختار بود، حاکم شهر به او متعرض نمی‎شود.

   به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، نیمه رمضان سال 60 هجری که فرا رسید، امام حسین(ع) در مکه بود.

  امام پس از آن که وضو گرفت، میان رکن و مقام در مسجدالحرام دو رکعت نماز به جا آورد و پس از راز و نیاز با خدای خویش، پسر عمویش را به حضور طلبید و او را از وضعیت کوفه آگاه کرد و به «مسلم» فرمود که می‌خواهد او را به عنوان نماینده خویش به کوفه بفرستد تا از صحت دعوت کوفیان مطمئن شود.

  امام در نامه خود خطاب به کوفیان نوشت: «به تحقیق برادر و پسرعمویم و مورد اعتماد از اهل‌بیتم، مسلم بن عقیل را به سوی شما فرستاده‎ام، ایشان را امر کرده‎ام تا که برایم بنویسد که آیا شما را با هم، همدل و هم‌داستان می‎یابد. پس به جانم قسم، امام نیست مگر کسی که به حق قیام کند». (ابصارالعین، صفحه 79)

  بیست روز بعد یعنی در پنجم شوال سال 60 هجری، مسلم‌بن عقیل همراه با «قیس بن مُسهّر صیداوی» به کوفه رسید.

  خبر ورود داماد امام حسین(ع) به مردم شهر کوفه رسید. مسلم در منزل «مختار بن ابی‌عبید ثقفی» بود و مختار شیعیان را دعوت کرد تا گرداگرد او فراهم آیند، با تجمع مردم در خانه مختار، سفیر حسین(ع) نامه امام را که پاسخ به آنها بود، خواند. آنها همه از شوق گریه کردند.

  این خبر به «نعمان‌بن بشیر انصاری» استاندار یزید در کوفه رسید، او از جای برخاست و برای مردم خطبه‎ای ایراد و آنها را تهدید کرد، پس از آن «عبدالله بن سعید حضرمی» که با بنی‌امیه هم‌قسم بود، به اعتراض از جای برخاست و جلسه را ترک کرد. او و «عمّارة بن عقبه» داستان نعمان را در نامه‎ای به یزید نوشتند و تصریح کردند که حاکمی که گماشته است یا ضعیف است یا این که خود را به ناتوانی زده است.(ابصارالعین، صفحه 80)

  اما اینکه چرا مسلم بن عقیل، خانه مختار را برای سکونت انتخاب کرد به این علت بود که مختار از زعمای شیعه به شمار می‎آمد و به امام حسین (ع) وفادار بود، علاوه بر این، مختار داماد «نعمان بن بشیر» حاکم وقت کوفه بود، بی‌تردید تا زمانی که مسلم در خانه مختار بود، نعمان بن بشیر متعرض او نمی‎شد. این انتخاب مسلم گویای درایت و احاطه او به موقعیت‎های اجتماعی است. (الطبقات الکبری، جلد 4، صفحه 29)

  مسلم در یازدهم ذی‌القعده به امام حسین(ع) نامه نوشت و ایشان را به کوفه فراخواند، اما با عوض شدن والی کوفه و سر کار آمدن ابن‏ زیاد، شرایط برای فعالیت مسلم سخت شد ...

   
   
 • فایلهای مرتبط
 • فایل
  عنوان
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :