مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • «مسجد‌آقا بزرگ» جاذبه اي باشكوه از عصر قاجار  
 • 1397-08-21 14:27:19  
 • تعداد بازدید : 11   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • «مسجد‌آقا بزرگ» جاذبه ای باشکوه از عصر قاجار

     

  مسجد آ‌قا بزرگ کاشان یکی از باشکوه ترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران و یکی از جاذبه های ماندگار کشورمان به شمار می آید.

   

  به گزارش پایگاه خبری مسجد نیوز ، مسجد آقا بزرگ در کاشان، یکی از باشکوهترین و زیباترین مساجد دوره قاجار در ایران به شمار  می آید.


   


  مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان دارای سردر زیبایی است كه سقف آن با مقرنس های معلق گچی و نقاشی تزئین یافته است و دیوارهای جلوخان از كتیبه بالای سردر تا كف تختگاه های طرفین درگاه با كاش های خشتی الوان پوشیده شده است.


   


  هیئت اصلی بنا و گنبد و بارگاه با شكوه آن به واسطه عظمت ساختمان و طرح عالی و نقشه بی نظیر به خصوص دقایق و فنون معماری اصیل ایرانی كه در آن بكار برده شده، یكی از بناهای مهم ایرانی اسلامی به شمار می رود.پس از ورود به محوطه مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان این مدرسه دارای دو صحن فوقانی و تحتانی و حجره های محل سکونت طلاب و گنبد آجری با شکوه است و گلدسته های دو طرف در آن خودنمایی می کند.


   


  علاوه بر این دو حیاط خلوت، آب انبار بزرگ، شبستان دیگری در پشت گنبد، ساختمان مسجدی که در جنب گنبد واقع است و محراب کاشی کاری واقع در شبستان جنب گنبد مجموعه ای است از هنرهای کاشی کاری، گچ بری، کتیبه نویسی، مقرنس کاری و نقاشی و از جمله متعلقات این بنای عظیم است.


   


  مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان از نظر پلان جزو مساجدی است كه دارای سه شبستان است و نكته مهم و قابل توجه در این محل تلفیق مسجد و مدرسه است.


   


  تمامی این بنا با آجر ساخته شده و تزئینات بكار رفته در آن جذابیت خاصی به این بنا بخشیده است.

  منبع: شبستان

  N7914/U13/S1,2,/C4/T2

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :