مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • نگاه اسلام بر جامعه اقتصادي يك نگاه جدي بوده است  
 • 1392-11-12 11:42:40  
 • تعداد بازدید : 5   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • نگاه اسلام بر جامعه اقتصادی یک نگاه جدی بوده است

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم رونمایی از کتاب اقتصاد مقاومتی با اشاره به تاکیدات دین اسلام بر مواردی همچون خمس، ذکات، معامله، تجارت، معامله و امثال این ها تصریح کرد: نگاه اسلام بر جامعه اقتصادی یک نگاه جدی بوده است.

  به گزارش روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب «اقتصاد مقاومتی زمینه‎ها و راهکارها» به قلم آیت‌الله عباسعلی اختری با حضور مؤلف، حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی، حسن فدایی و حسن سبحانی استاد دانشگاه عصر امروز چهار شنبه در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

  حجت‌الاسلام سید مهدی خاموشی با اشاره به اینکه موضوع اقتصاد مقاومتی بارها در بیانات مقام معظم رهبری آمده است گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، تحریم و خصومت‌های شدید می‌تواند تعیین‌کننده رشد و شکوفایی کشور باشد.

  وی اذعان داشت:‌ وقتی در کتب فقهی ما زکات، خمس، انفال، تجارت، قرض، رهن و ضمان مطرح می‌شود، مفهوم آن این است که در جریان نگاه اسلامی و جامعه مبتنی بر اسلام، ما اقتصاد مقاومتی داریم و نگاه اسلام بر جامعه اقتصادی یک نگاه جدی بوده است. 

  رئیس سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: پس از انقلاب اسلامی کشورمان با یکسری چالش هایی از سوی غرب و شرق مواجه شد چرا که آنها نمی خواستند اقتصاد ما به این شکل باشد، درگیرکردن کشور با جنگ پس از اتقلاب و تحریم ها از جمله اهداف آنها برای به چالش کشاندن نظام اقتصادی ایران بود.

  خاموشی افزود: امروز در هر کوی و برزن یک نوجوان می فهمد که تحریم یعنی چه و این نوجوان می خواهد به نقطه ای برسد که دیگر از تحریم ها اثری باقی نماند و ما به اقتصاد مقاومتی صحیح برسیم.

  خاموشی خاطرنشان کرد: ما کشوری را تحویل گرفتیم که سرتاسر آن را استبداد کشورهای غربی فرا گرفته بود و راه برون رفت ما از آن زمان تا به حال در این است که طبق سخن مقام معظم رهبری باید به نیروی خودی تکیه کنیم و از نیروهای خارجی به هیچ وجه استفاده نکنیم.

  وی گفت: کشور ما منابع طبیعی و توانایی های زیادی دارد تا بتواند در اقتصاد به خودکفایی برسد و آیت الله اختری در این کتاب از این گونه مسائل حمایت کرد.

  رییس سازمان تبلیغات اسلامی با ابراز امیدواری براینکه آثاری این گونه نگارش شود، گفت: برای اینکه بتوانیم از این اقتصاد بیرون برویم باید توسعه علمی داشته باشیم.

  در ادامه مؤلف کتابˈ اقتصاد مقاومتیˈ گفت: اسلام مظلوم است و دین اسلام برای تمام مسائل قانون وضع کرده ولی اگر ملتی که برترین قانون را دارند به آن عمل نکنند نباید انتظار داشته باشیم که برکات دین اسلام به جامعه برسد.

  آیت اللهˈ عباسعلی اختریˈ با قدرانی سازمان تبلیغات اسلامی به جهت همکاری برای چاپ و انتشار اثر خود اظهار داشت: تطبیق مسائل دینی با کل جامعه مشکل است، نویسندگان ما نباید به سبک غربی بنویسند و نه اینکه خیلی خشک مسائل دینی را مطرح کنند بلکه باید آن چیزی که اصل دین است را در جامعه ترویج دهند.

  آیت الله اختری در ادامه با بیان این که ما در جامعه با دو مشکل درونی و برونی مواجه هستیم افزود: مشکل درونی جامعه اسلامی این است که در زمان های گذشته مسلمانان از ثروت جامعه خود بی اطلاع بودند و میراث آنها را سایر کشورها به غارت می بردند، عامل درونی آنها سوء مدیریت و سهل انگاری در اقتصاد است. اگر در اقتصاد اسلامی به آنچه که مدنظر اسلام است عمل کنیم به اقتصاد مقاومتی می رسیم.

  وی تاکید کرد: ما باید شعار ما می توانیم را عملی کنیم و راه آن را پیدا کنیم. باید گرایش به علم داشته باشیم و اساس و توانایی علم و عمل را در اقتصاد بالا ببریم.

  اختری با اشاره به موضوعات و بخش های مختلف کتاب اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: در این کتاب پنج اصل از آیات قرآن را تبیین کرده ایم.

  وی گفت: ریشه تمام مشکلات اقتصادی جهان اسلام نبود عدالت است و با عدالت است که می توان به توسعه اقتصادی رسید.

   اختری یادآور شد: برای برپایی عدالت باید قناعت را در جامعه ترویج داد، قناعت به معنی نخوردن و مصرف نکردن نیست بلکه باید درست مصرف کردن را یاد بگیریم. از سویی باید منابع را مدیریت کنیم.

  آیت الله  اختری با اشاره به مشکلات اقتصادی دنیای اسلام گفت: ریشه این مشکلات به سه عامل برمی گردد که یکی از آنها برونی و دو مورد دیگر درونی است. عدم درک مفاهیم عمیقی چون زهد، سوء مدیریت و سهل انگاری از جمله این موارد است.

  وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیثی از امام موسی کاظم(ع) در اصول کافی اظهار داشت: به طور کلی اقتصاد را می توان در دو دسته مقاومتی و تکاثری تقسیم کرد که در مقابل هم قرار دارند، اگر به دستورات اسلام به صورت کامل عمل شود، قطعا خود به خود اقتصاد مقاومتی جاری خواهد شد.

  آیت الله اختری در بخش دیگری از سخنان خود گفـت: مهم ترین مانع عملی کردن شعار «ما می توانیم» فقدان علم و آگاهی و دانش بنیان نبودن است. تمام «ما نمی توانیم ها» معلول «ما نمی دانیم هاست» و عامل دوم مهم ترین مانع عملی کردن شعار «ما می توانیم» عمل است.

  وی تصریح کرد: در این اثر پنج اصل از قرآن درباره فرهنگ کار استنباط شده که ریشه همه آنها فقدان عدالت است.

  وی گفت: در عین اینکه منابع اصیل اسلامی یعنی قرآن و روایات ما غنی است، اما باید منطبق با مسائل و نیازهای روز تبیین شود و بر مقتضای حق و عدالت بر آن عمل شود.

  همچنین در ادامه این مراسم حسن سبحانی استاد دانشگاه طی سخنانی گفت: نجات از مشکلات اقتصادی این است که به اقتصادی روی بیاوریم که خالی از ربا و محرومیت نیروی کار از سرمایه باشد.

  سبحانی اظهار داشت:باید در اقتصاد دینی از آنچه که دین گفته نهراسیم و متأسفانه در جامعه کسانی هستند که به نام اقتصاد دینی از اقتصاد غیراسلامی حمایت می‌کنند و باید از این وضع رها شوید.

    در پایان این مراسم با حضور حجت‌الاسلام خاموشی رییس سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام روحانی نژاد معاون فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات و آیت الله عباسعلی اختری از کتاب «اقتصاد مقاومتی؛ زمینه ها راهکارها» رونمایی شد.

   
   
 • فایلهای مرتبط
 • فایل
  عنوان
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :