مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 • تمدن اسلامي در قرن چهارم هجري  
 • 1392-10-03 13:17:19  
 • تعداد بازدید : 35   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • تمدن اسلامی در قرن چهارم هجری

  موسسه انتشارات امیرکبیر مقصود و مراد این موسسه را از انتشار آثار شرق‌شناسان،‌ جز این نمی‌داند که برای اهل تحقیق و ارباب معرفت امکانی فراهم شود...

  تمدن اسلامی در قرن چهارم هجری یا ( رنسانس اسلامی )
  نویسنده: آدام متز
  مترجم: علیرضا ذکاوتی قراگوزلو
  چاپ و شمارگان: چهارم ۸۸- ۱۵۰۰ نسخه
  ناشر: موسسه انتشارات امیرکبیر

  مقدمه ناشر،‌ مقدمه مترجم، سرزمین‌های اسلامی، خلفای عباسی و فاطمی، فرمانروایان دیگر،‌ یهودیان و مسیحیان و دیگر اقلیت‌ها،‌ فرقه‌های شیعی، سازمان اداری،‌ وزارت و وزیران، وزرای قرن‌چهارم هجری، مسائل مالی،‌ رسوم دارالخلافه،‌اشراف،‌بردگان، دانشمندان،‌علوم دینی، مذاهب فقهی،‌قضات،‌ علم لغت،‌ادبیات، نثر، شعر، علم جغرافیا،‌گرایشها و آیینهای مسلمانان در قرن چهارم، اخلاق و عادات، احوال معیشت،‌وضع شهرها، جشنها،‌ محصولات،‌صنایع، بازرگانی،‌کشتیرانی در رودخانه‌ها،‌ ارتباطات زمینی و دریانوردی از عناوین اصلی کتاب حاضر هستند. ناشر در ابتدای کتاب بیان می‌کند که آنچه به نام «‌شرق شناسی » مصطلح گشته، معجونی است از تاریخ فرهنگ و تمدن،‌جامعه شناسی،‌مردم شناسی و روانشناسی اجتماعی اقوام و امم شرق؛ که توسط حوزه‌های مختلف علوم انسانی جدید مغرب زمین ساخته و پرداخته شده است.

  موسسه انتشارات امیرکبیر مقصود و مراد این موسسه را از انتشار آثار شرق‌شناسان،‌جز این نمی‌داند که برای اهل تحقیق و ارباب معرفت امکانی فراهم شود تا ضمن آشنایی مستقیم با انگیزه‌ها،‌هدف‌ها،‌جهت‌گیریها و نقطه‌نظرهای ویژه غربیان در مورد شناخت اسلام و ایران – و به طور کلی مشرق زمین – هر چه بیشتر و بهتر بتوانند صورت ممسوح مسلمان و ایرانی را – که متاسفانه بنابر « عادت » ناشی از تربیت هفتاد ساله اخیر،‌ هنوز در اذهان درس خوانده‌های قدیم و جدید ثابت و پابرجاست –از حقیقت و اصل آن تمییز دهند و از آثار فرهنگی آتی بزدایند.

  کتاب « تمدن اسلامی در قرن چهارم هجری » که توسط آدام متز – شرق شناس سوئیسی – تالیف شده است،‌ در زمره آثاری است که خوشبختانه از « تکنیک‌های تحقیق و تحلیل » عجیب و غریب معاصر کمتر سود برده و لذا از بسیاری کتابهای جدید خواندنی‌تر است.موسسه انتشارات امیرکبیر فصول مختلف این کتاب را به وضوح نشان‌دهنده شئون مختلف نظام زندگی سیاسی،‌ اجتماعی،‌ اقتصادی و فرهنگی آن دوران می‌داند که حتی از حیث ظاهر نیز رنگ و بوی چندانی از اسلام نداشته است. این موسسه یادآور می‌شود که با التفات بدین معناست که راز سخن حکیمانه امام بزرگوار امت که مکررا ً تاکید فرموده‌اند « از صدر اسلام تاکنون مومنان خالصی نظیر مردم کنونی ایران وجود نداشته اند » و یا « مشکل جمهوری اسلامی این است که می‌خواهد نظامی را متحقق کند که در گذشته هرگز مجال تحقق نیافته است،‌ به خوبی دانسته می‌شود. این موسسه در پایان یادآور می‌‌‌شود که صفحات کتاب « تمدن اسلامی در قرن چهارم هجری » گواه صادقی بر آینه زنگارگرفته اسلام در قرنی است که از حیث ظاهر « دوره رنسانس اسلامی » نامیده می‌شود و اوج اقتدار سیاسی، اقتصادی، علمی و هنری مسلمانان محسوب می‌شود ولی از حیث باطن،‌ در ملت‌ها بعد از حقیقت اسلام است.

  مترجم در ابتدای کتاب به مخاطبان یادآور می‌شود که در این کتاب پدیدها به صورت ایستا تصویر نشده بلکه حرکت و تکامل و تحول حکومت‌ها،‌سازمان‌ها،‌نهادها،‌آیینها،‌سبک‌ها و اندیشه‌ها با ارائه شواهد مقنع وممتع برای خواننده تبیین شده است و گاه خط سیرحوادث و تغییرات و پویش موسسات و افکار و مقررات تا آغاز عصر جدید در ممالک اسلامی دنبال شده است و به هر حال خواننده عمیق و دقیق شخصا ً می‌تواند از لحاظ تطبیقی و تاریخی بافت و ساخت جامعه خویش را دریابد و بیندیشد که چگونه « رنسانس اسلام » در خود فرو مرد ؟ و تشخیص دهد که چگونه در طول تاریخ وامدار یکدیگرند و حد و مرز تاثیر و تاثر متقابل اندیشه‌ها و تمدن‌ها کدام است ؟ و آنچه « کلیت اسلامی» نامیده می‌شود از چه عناصری و با چه ترکیبی فراهم آمده بوده ؟و در نهایت به این نکته واقف می‌شود که رنسانسی دیگر با چه شرایط و زمینه‌های عینی و ذهنی متصور است ؟

  آدام متز در بخشی از کتاب خود می‌نگارد:

  آنرا که علوم دینی آموخته بود « کاتب » می‌گفتند و با « علما » تفاوت لباس داشت،‌چه علما طیسان می‌پوشیدند و در خراسان تحت الحنک نیز می‌انداختند. فارس مرکز کاتبان بود و در شیراز،‌کاتب بالاتر از عالم بود. اما خراسان بهشت علما بود و در آن دیار عالمان از حشمت و حرمت بی‌نظیری برخوردار بودند، از جمله وقتی یکی از عالمان زاهد وارد خراسان شد،‌ مرد و زن و بچه به استقبالش بیرون رفتند و ردایش را لمس کردند و خاک قدمش را برای شفا می‌بردند و هر صنفی از کالاهای خویش برده بر سر مردم نثار می‌کرد؛ مانند شیرینی و میوه و پارچه و پوست؛ و آن عالم از آن کارها نهی می‌کرد تا آنکه به راسته کفاشان گذشت و ایشان کفش نثار می کردند که بر سرمردم می‌افتاد؛ زنان صوفی شهر نیز تسبیحهای خود را بسوی او انداختند تا لمس‌شان کند و برکت بخشد و او نیز از ایشان برکت می‌طلبید.

  تمدن اسلامی در قرن چهارم هجری یا ( رنسانس اسلامی ) به قلم آدام متز در چاپ چهارم خود با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و با قیمت ۷۰۰۰۰ ریال توسط موسسه انتشارات امیرکبیر انتشار یافته است.

   
   
 • فایلهای مرتبط
 • فایل
  عنوان
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :