مناره
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 •  عنوان :
 • دهه غبار روبی مساجد
 • آغاز دهه تکریم و غبار روبی مساجد/ به مساجد محله‌هایتان سر بزنید

  از امروز تا ۱۰ روز آینده مومنین فرصت دارند به مسجد محله خود سرزده و خانه‌های خدا را مهیای ماه رمضان کنند. اما برای تکریم و غبارروبی از کارکردهای مغفول مسجد فرصت بسیار تنگ‌تر و اضطراری‌‌تر است.
  به گزارش ستاد خبری دهه تکریم و غبارروبی مساجد، خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در آستانه آغاز ماه مبارک رمضان، دهه تکریم و غبارروبی مساجد از امروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه با شعار «من خادم افتخاری مسجدمون هستم» آغاز شد.

  طبق رسمی هر ساله ۱۰ روز مانده به آغاز ماه مبارک رمضان مومنین با حضور در مساجد به تمیز کردن و غبار روبی مساجد اقدام می‌کنند تا خانه‌های خدا در ماه خدا برای حضور بندگان خدا مهیا شود.

  علاوه بر غبار روبی از فضای فیزیکی مساجد، طی چند سال اخیر مسئولان مرکز رسیدگی به امور مساجد در تلاش هستند علاوه بر پاک کردن غبار از فضای فیزیکی مساجد، از کارکردهای مغفول مانده مساجد نیز غبار روبی و این کارکرد‌ها را احیا کنند.

  بر همین اساس، عناوین ویژه‌ای برای روزهای این دهه در نظر گرفته و برنامه‌هایی نیز برای هر روز به ائمه جماعات مساجد پیشنهاد شده است.

  عناوین روزهای دهه تکریم و غبارروبی مساجد به شرح زیر است: «مسجد؛ بستر ترویج فرهنگ مقاومتی» «مسجد؛ مرکز بصیرت‌بخشی و روشنگری» «مسجد؛ جلوه‌گاه حماسه حضور سیاسی مردم» «مسجد؛ کانون نقش‌آفرینی بانوی مسلمان در جهان» «مسجد؛ مروج امر به معروف و نهی از منکر» «مسجد؛ ‌محور فعالیت‌های اجتماعی» «مسجد؛ پرچم‌دار نشر معارف قرآن و اهل بیت (ع)» «مسجد؛ کانون انقلاب و بستر نقش فرهنگ ایثار و شهادت» «مسجد؛ هسته مقاومت فرهنگی» و «مسجد؛ میعادگاه منتظران انقلابی».

  «تبیین مفهوم فرهنگ اقتصاد مقاومتی و دلایل تأکید بر آن در شرایط حاضر، تشــریح نقش مسجد در دستیابی بــه اهداف مدنظــر رهبــر فرزانه انقالب دامت برکاته در خصـوص اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، برگزاری کارگاه‌های آموزشی صرفه جویی در مصارف خانوار به ویژه برای بانوان، تهیـه طرحی در مسجد بـرای کمک بـه مسـئله اشـتغال جوانان )سـتاد کارآفرینی، سـتاد کاریابی و ...، برنامه‌ریزی جهت پرهیز از اسراف، تجمل گرایی و استقبال نکردن از کالاهای خارجی در مسجد و تشویق نمازگزاران بـه آن، جمع آورى پـول بـراى مستمندان و نیازمندان، خرید جهیزیه بـراى خانواد‌ه‌هاى کــم درآمــد و فقیرو تقدیر از ادار‌ه‌ها و کسبه اسـتفاده کننده از محصولات خـوب داخلـی از جمله برنامه‌هایی که ائمه جماعات در این روز می‌توانند در مساجد خود اجرا کنند.

  فردا در دومین روز از دهه تکریم و غبار روبی مساجد که با عنوان روز «مسجد، مرکز بصیرت بخشی و روشنگری» نام‌گذرای شده است ائمه جماعات می‌توانند برنامه‌های پیشنهادی زیر را انجام دهند:

  «دعوت از مردم برای شرکت پرشور در انتخابات، دعوت از سخنران‌های مسلط بـه مسائل سیاسی و تحلیل وضعیت انتخابات جهت بصیرت بخشی به نمازگزاران و روشنگری برای شناخت و انتخاب گزینه اصلح، پخش فیلم، توزیع نشریه، بروشور و ... جهت تبیین لزوم شرکت در انتخابات و انتخاب نامزد اصلح، برگزاری ویژه برنامه‌ای با محوریت موضوع بصیرت و با همکاری بسیج برادران مسـجد، برگزاری نشست سیاسی با موضوع تحلیل مسائل روز تبیین دلایل انحراف برخی از مؤمنین در آزمایش‌های الهی و عوامل افزایش بصیرت و استقامت در دین و بررسی نقش مساجد در فتنه ۸۸ و سایر بزنگاه‌های آزمون ایستادگی.